Document check at RFQ
Mixed BOS shipment ready
9 variants
Why Quality Matters?
Current Rating:
10A13A16A20A25A32A40A6A8A
Rated Current:
10A13A16A20A25A32A40A6A8A
Product Family IDOS-ETK-EKL19-40B
Variant SKU Count9
SupplierETK
Supplier ModelEKL19-40B
Product TypeRCBO
Available Current Ratings10A / 13A / 16A / 20A / 25A / 32A / 40A / 6A / 8A
Available Voltage Ratings230/240V
Rated Voltage230/240V
Rated Current10A / 13A / 16A / 20A / 25A / 32A / 40A / 6A / 8A
Protection DegreeIP20
Operating Temperature-25°C ~ +55°C, Max.95% humidity
Poles1P+N (18mm width)
Protection DegreeIP20
Rated Current6,8,10,13,16,20,25,32,40A / 10A / 13A / 16A / 20A / 25A / +4 more
Rated Voltage230/240V
System Voltage230/240V
Product Overview
Type B RCBO in 9 current ratings from 6A to 40A for single-phase circuits with power electronics loads. Type B detects AC, pulsating DC, and smooth DC residual current — making it appropriate for EV charger circuits, variable-frequency drives, and solar inverters that generate DC leakage components.
Applications
Inverter output protection
AC distribution boards
EV and PV support circuits
Residential and commercial electrical BOS
Frequently Asked Questions
Why is Type B RCBO needed for EV charger circuits?
What residual current sensitivity is available?
Standard sensitivity options are 10mA and 30mA for personal protection. Specify the required sensitivity at RFQ — 30mA is the standard requirement for socket outlet and personal protection circuits.